KES ON AJUTINE PERSONALIJUHT?

Ajutise juhi mõiste ja selle kasutamine sai Euroopas alguse 1970ndatel ja 80ndatel Hollandis, kui töötajatel oli kohustuslik töölt lahkumisest pikalt ette teatada ning töölt lahkuva töötajaga seotud kulud olid ettevõtetele üha kallimad. Selle aja naftakriisid ja majanduslangus andsid tööstustele suure löögi ning tekitasid suureneva nõudluse kõrgelt hinnatud, pädevate ja kogemustega juhtide järele, kes aitaksid raskustes ettevõtteid uuesti ülestöötada. Majanduslanguse tagajärjed koos rangete tööõigusaktidega soodustasid kõrgemate juhtide ajutise palkamise praktikat ning sealt selline trend alguse saigi.

Ajutine personalijuht on oma ala professionaal, keda on võimalik palgata lühikese etteteatamisajaga ja piiratud ajaks, kes ei vaja ettevõttes pikemat sisseelamist ning omab personalivaldkonnas juba palju kogemusi ja teadmisi, mida ta saab sinu ettevõttes rakendada. Üldiselt on ajutise personalijuhi tööperiood 1 kuni 12 kuud olenevalt vajadusest ja ettevõttes olevast olukorrast.

Kui sinu personalijuhtimise protsesse mõjutab tugev hooajalisus, saad sa ajutise personalijuhi abiga täiendava lisaressursi ning ei pea otsima selleks uut töötajat, keda aastaringselt vaja ei ole. Lisaks on ajutine personalijuht oma ajaga väga paindlik ning on võimeline sinu ettevõttesse appi tulema kui sinu ettevõttest on äsja lahkunud või lahkumas personalitöötaja, keda on vaja kiiresti asendada. Seega ajutine personalijuht asendab vajadusel puuduvaid personalitöötajaid, aitab projektipõhiselt või ajutiselt suurenenud töömahu korral ning on ettevõtte laienemisel abiks ka lisatööjõu leidmisel.

Ajutise personalijuhi kaasamisel tood enda ettevõttesse kogenud spetsialisti, kes võib aidata ettevõtet konkreetse projekti raames, kindla ametikoha ajutisel täitmisel ning ka pikaajalisemalt ettevõtte eesmärke toetades. Ajutisel personalijuhil on oma ala teadmised ja kogemused ning välise koostööpartnerina oskab ta värske pilguga näha ka sinu ettevõtte arengukohti, vaadata üle olemasolevad personalijuhtimise protsessid ning omalt poolt pakkuda uusi lahendusi töö efektiivsemaks muutmiseks.  

Kui sinu ettevõttest on personalijuht värskelt lahkunud või kohe lahkumas, siis on ilmselt sinu esimene prioriteet uue personalijuhi värbamine. Aga selle kõige sobivama inimese leidmine võtab aega ja seda rohkem, kui lahkuva töötaja etteteatamise tähtaeg. Seega on kasulik kaasata ajutine personalijuht seniks kuni leiate uue sobiva personalitöötaja. Ajutine personalijuht saab lahkuvalt töötajalt tööülesanded üle võtta, neid uue personalijuhi liitumiseni ise täita ning uue töötaja liitumisel tööülesanded talle sujuvalt üle anda. Sedasi ei teki personalijuhtimise funktsioonis pausi ning uus töötaja ei pea alustama pakiliste ülesannete täitmisega, vaid saab rahulikult uude rolli sisse elada.

MILLAL KASUTADA AJUTISE PERSONALIJUHI TEENUST?

Mõned näited, millal kasutada ajutise personalijuhi teenust:

  • sinu ettevõte on ellu viimas suurejoonelisi muutusi või uusi projekte personalijuhtimise valdkonnas, kuid tunnete, et vajaksite lisaressurssi
  • sinu ettevõtte personalijuhtimise protsesse mõjutab tugev hooajalisus ning seega vajate teatud perioodil täiendavaid ressursse
  • sinu ettevõtte tänasest personaliosakonnast on keegi lahkunud või lahkumas, uue kompetentse töötaja leidmine võtab oodatust kauem aega ning vajate abi vahepealsel perioodil

Ajutise personalijuhi kaasamine muutub eriti vajalikuks olukorras, kus ettevõttel on tavapärasest enam tööd ning töötajate puudus või tuntakse vajadust olemasolevate personalijuhtimise protsesside kaasajastamise ja arendamise järele. Olgu ajutise personalijuhi teenuse kasutamise põhjuseks siis kas äritegevuse laienemine või tööjõu/kompetentsi suurenenud vajadus, ajutine personalijuht on valmis kiirelt reageerima ja sinu ettevõtte eesmärkide toetamiseks tööle asuma.

Ajutise personalijuhi kaasamine võimaldab su ettevõttel hoida kokku püsikuludest ja aitab näha ka personalijuhi protsessides olevaid arengukohti. Ajutine personalijuht toob sinu ettevõttesse teadmised, mis jäävad alles ka peale ajutise teenuse lõppemist. 

MIS ON AJUTISE PERSONALIJUHI KAASAMISE EELISED?

1. Ajutine personalijuht aitab märgata probleeme ja arengukohti, mis on ettevõtte enda töötajatele muutunud märkamatuks. 

Ajutine personalijuht on võimeline nägema kõiki protsesse läbi professionaalse kõrvalseisja pilgu. Ajutise personalijuhi teenuse käigus nähakse ära kõik arendamist vajavad kohad ning aidatakse ka neid parandada. Personalijuhtimise protsesside olemasolu ja nende professionaalne rakendamine on vajalikud, et kujundada positiivset töötaja kogemust ning luua ettevõtte eesmärke toetav tööandja maine.

Uue inimesena olemasolevate protsessidega liitudes küsitakse palju “miks” küsimusi ja põhjendusi, et süsteeme ja nende omapärasid paremini mõista. See aitab märgata protsessides neid samme, mis on iganenud ja ajale jalgu jäänud ning tuleks kõrvale jätta. Iga tegevuse lahtimõtestamine aitab märgata üleliigseid samme ning seeläbi saab protsesse efektiivsemaks muuta.

2. Ajutine personalijuht toob ettevõttesse oma ala parimad teadmised ja praktikad, mis jäävad ettevõttesse ka pärast ajutise teenuse lõppemist.

Lisaks sinu ettevõtte arengukohtade märkamisele saab ajutisest personalijuhist kasu ka tänu sellele, et ta toob endaga kaasa oma varasema kogemuse ning parimad praktikat erinevatest valdkondadest ja ettevõtetest. Seega kuigi väline personalijuht kaasatakse ajutiselt, siis saab sinu ettevõte enda kasutusse suure koguse teadmisi piiramatuks ajaks. 

Mõned näited, millistes teemades saab ajutine personalijuht oma teadmiste ja kogemustega abiks olla:

  • personalijuhtimise protsesside auditeerimine ning vajalike muudatuste kavandamine ja elluviimine,
  • töötaja väärtuspakkumise programmi loomine ja võtmetöötajate hoidmine,
  • arenguvestluste süsteemi loomine ning arenguvestluste läbiviimise toetamine, 
  • koolitusvajaduste kaardistamine ning vajadustele parimate lahenduste leidmine,
  • järelkasvuprogrammid,
  • tööjõu planeerimine, värbamisprotsessi loomine või arendamine,
  • muudatuste juhtimine.

Ajutine personalikonsultant annab tihti ettevõttele värske vaatenurga, mis muudab personalijuhtimise protsessid veelgi professionaalsemaks ja efektiivsemaks.

3. Ajutine personalijuht on väga paindlik ning on valmis alustama juba homme!

Kuna ajutine värbamisjuht ei vaja ettevõttes nullist välja õpetamist ja pikka sisseelamist, siis on teda võimalik ettevõtte töösse kaasata esimesel võimalusel ja väga lühikese etteteatamisajaga. Ajutine personalijuht on kiire reageerimisega, oma ajaga paindlik ning saab asendada sinu ettevõttes hetkel puuduvaid personalitöötajaid. Juhul, kui ettevõttes on näiteks haigestumise, lapsehoolduspuhkuse, töölt lahkumise või muul põhjusel personalijuhtimise funktsioonis ajutiselt tööjõupuudus, siis saab ajutine personalijuht ajutiselt eemal oleva töötaja naasmiseni või uue püsiva töötaja leidmiseni vajalikud tööülesanded üle võtta.

Ajutise teenuse kasutamine võimaldab sul hoida vajalikku töökulgu ja projekte samas tempos, ilma olemasolevat meeskonda üle koormamata. Nii saavad vajalikud tööd tehtud ning sa saad juurde lisaaega, et mõelda läbi enda võimaliku värbamisvajaduse ja leida tõesti sobivaim uus püsiv tiimiliige. 

4. Ajutine personalijuht saab ka vaid hooajaliselt ettevõttesse appi tulla.

Kui sinu tööjõu vajadus on hooajaliselt kõikuv, siis ei pruugi aastaringne suur personaliosakond ennast õigustada. Seetõttu on oluline leida suurenenud nõudluse ajaks endale sobiv lahendus ka personalivaldkonna koormuse haldamiseks. Professionaali ajutine palkamine tagab vajaduse korral vajaliku ressursi olemasolu.

Nii saab ettevõte kaasata juba väljaõppinud professionaali, kelle koolitamisele ei pea kiirel kõrghooajal või ettevõtte laienemisfaasis liialt ressurssi panustama. Hooajaliselt appi kaasatud ajutine personalijuht on paindlik ning olemas ka järgmisel hooajal. Ajutise töölepinguga värvatud hooajaline personalitöötaja ei pruugi uuel hooajal enam hooajaliseks tööks valmis olla, sest on leidnud pikaajalise tööandja. Seega on ajutise personalijuhi kaasamisel tugev eelis igal hooajal uue ajutise töötaja värbamise ees, sest sama inimese mitmel korral kaasamine hoiab kokku koolitamisele kuuluvat aega ning rahalisi ressursse. 

5. Hoiab kokku püsikuludelt.

Kui ettevõttel pole aastaringselt personaliteenuseid vaja, on mõistlik kasutada vajaduse tekkimisel ajutist personalijuhti, kes saab ettevõttes kõigi küsimustega või värbamistega aidata. Ajutise personalijuhi kaasamine aitab püsikulude pealt kokku hoida. Ajutine juht tuleb ettevõttesse kindla projekti elluviimiseks või kindlaks otstarbeks teatud ajaperioodiks. Selline lahendus vähendab püsivaid tööjõukulusid. 

Ajutise personalijuhi teenuse kasutamist vajab su ettevõte aastas harva, näiteks 1-2 korda aastas vastavalt sellele, millised on sinu ettevõtte eesmärgid ja vajadused. Kui ettevõttes pole aastaringselt personalijuhti vaja, on mõistlikum kasutada sisseostetava teenusena ajutist personalijuhti. Sedasi hoiab ettevõte kokku aastaringselt personalijuhi palgafondilt. 

Lisaks tööjõukulude kokkuhoiule aitab ajutise personalijuhi kaasamine hoida kokku ka ajakulu, mis kuluks õige ajutise või projektipõhise töötaja värbamiseks. Värbamisprotsess võtab paratamatult kauem aega kui sobiva teenusepakkuja valimine. Ajutise teenuse puhul maksad vaid teenuse hinda ning ei pea värbamiskuludega arvestama.

Ajutise personalijuhi pealt hoiad lisaks kokku ka koolituskuludelt, sest kaasatavat personalijuhti ei pea ise eraldi koolitama. Ajutise personalijuhi koolitamise eest vastutab teenusepakkuja. 

Kui tunned, et vajad oma ettevõttesse ajutist personalijuhti, siis anna meile julgelt märku ja lepime sobiva lahenduse kokku! Aitame meeleldi!

Räägime lähemalt. Helen Pärli | +372 55617100 | helen@smartful.ee | www.smartful.ee

OLI KASULIK LUGEMINE? JAGA ARTIKLIT KA SOTSIAALMEEDIAS

Leiad artikli nii Facebookist kui ka LinkedInist.

Soovid töötajate hoidmisel abi?

Oleme meeleldi abiks nii strateegia läbi mõtlemisel kui ka elluviimisel.