Uue aasta alguses seame tihti endale uusi eesmärke soovides tuua ellu positiivseid muutusi. Mõnikord jäävad aga eesmärgid mõne nädala möödudes soiku ning ununevad. Sellekuises artiklis tutvustame lihtsaid nippe, mis aitavad eesmärkide täitmise lihtsamaks ja kättesaadavamaks muuta.
Enne veel kui nippide juurde asume, innustame mõtlema eesmärkidest kui võimalustest õppida ning areneda. Eesmärkide poole püüdlemisel tuleb kindlasti ette tagasilööke, kuid oluline on neid võtta kui arenemisvõimalusi. Nagu tihti öeldakse “Oluline ei ole sihtpunkt, vaid teekond”, nii on ka eesmärkide puhul. Eesmärke seades mõtle läbi, miks just antud siht sinu jaoks oluline on ning mida annab sulle ka eesmärgi poole püüdlemine mitte ainult täitmine.
Mõne suure eesmärgi saavutamine või mitme kuu taga oleva tulemuse nimel töötamine ei pruugi alati olla kõige motiveerivam ning lihtsam. Sellepärast soovitame suured eesmärgid väiksemateks jagada. Sellisel juhul on olemas väiksemad pidepunktid, mis panevad meid oma arengut nägema.
Tehnika eesmärkide väiksemateks sammudeks jagamisel:
Võimalusel jaga oma eesmärke sõprade, kolleegide või perega. Tihti on endale lihtsam järeleandmisi teha, kuid kui oled leidnud kellegi, kes vahepeal eesmärkide kohta küsib või neid meeles hoiab, on järeleandmisi keerulisem teha. Näiteks tööalaste eesmärkide saavutamiseks jagage ühe kolleegiga oma eesmärke ning arutage enda edusamme kord kuus.
Seda nippi aitab iseloomustada elevandi ja ratsaniku teooria. Teoorias on ratsanik inimese ratsionaalne aju ning elevant emotsionaalne aju. Kuigi näiliselt on ratsanik juht, on elevant niivõrd tugev, et lahkheli korral jääks peale elevandi suund. Eesmärgid võivad saavutamata jääda, sest ratsanik ei suuda piisavalt kaua elevanti teel hoida. Meie emotsionaalse aju soov saada kiiret rahuldust ning positiivset tunnet on vastand ratsionaalse aju soovile planeerida ning pikaajalisi plaane teha. Et luua eesmärke, mis hoiavad mõlemat poolt teel, mõtle eesmärgi seadmisel järgmisele:
Et ratsurit suunata:
Et elevanti motiveerida:
Elevandi ning ratsaniku teooria kohta saad veel lähemalt lugeda siit.
Kui eelnevad nipid olid pigem seotud pikemate eesmärkidega, siis visualiseerimine on hea nipp, mida kasutada lühemate eesmärkide puhul. Visualiseerimine aitab tõsta enesekindlust ning “harjutada” edukust. Siin on üks näide, kuidas saab visualiseerimist kasutada tähtsale töövestlusele minnes:
Loodame, et leidsid siit artiklist endale mõne põneva ja uue nipi ning innustame proovima kõiki nippe, et leida just enda jaoks sobivaim tehnika. Kui tunned, et vajad tuge uute eesmärkide leidmise, seadmise või saavutamisega, soovitame uurida rohkem meie coaching teenuse kohta siit.
Leiame sinu vajadustele sobiva lahenduse – küsi julgelt pakkumist!