Tööotsimine on sageli ootuste ja lootuste teekond. CV-d viimistledes ja uut töökohta visualiseerides, astume põnevale, kuid pahatihti tagasilöökidega teekonnale. Sellel teel osaleme intervjuudel, lahendame koduseid ülesandeid ja püüdleme parimate tulemuste poole, kuid hoolimata pingutustest, osutub valituks keegi teine. Kui see juhtub ühe korra, suudame tavaliselt rahulikult edasi liikuda, kuid korduvad soovitud tulemuste mitte saavutamised võivad alandada eneseusku, kahandada motivatsiooni ja pidurdada edasipürgimise tahet. Kuidas sellega toime tulla?

Miks kandideerimine vahel ebaõnnestub?

Marili Ivask, Smartfuli värbamispartner, puutub igapäevaselt arvukate CV-de ja kandidaatidega ning on ka see, kes edastab tihti sõnumeid, et valituks osutus selkorral keegi teine. Marili sõnab, et  esmane sõelumine toimub alati ainult CV põhjal — veel enne, kui kandidaadi isikuomadused, suhtlusoskus või töömotivatsioon saavad esile tulla.

Oleme varasemalt rääkinud, mida kindlasti CV koostamisel silmas pidada, kuid Marili toob veelkord välja peamised punased lipud, mis võivad tööotsijale saatuslikuks saada:

  • Puuduvad vajalikud oskused

Kandidaadil ei ole konkreetseid oskusi, mida antud ametikohale otsitakse.

  • Oskused on, aga need pole selgelt välja toodud. 

CV jääb üldiseks ega too esile kandidaadi tugevusi ja saavutusi.

  • Usaldusväärsuse puudumine. 

Töökohtade pidev vahetamine lühikeste perioodide jooksul; pidev valdkondade vahetamine; varasem töökogemus ettevõtetes, mille kultuur/missioon ei lähe kokku ettevõttega kuhu kandideeritakse.

Kuigi paljud kandidaadid vastavad nõuetele, jäävad nad siiski tiheda konkurentsi tingimustes valikust välja. Marili täheldab, et isegi kõrge kvalifikatsiooniga kandidaadid, kes pääsevad intervjuule,  võivad sinna saabuda ettevalmistamata, olla passiivsed või anda sisutühje vastuseid. Seega on äärmiselt oluline mitte ainult korras CV, vaid ka ka põhjalik intervjuuks valmistumine, energia ja uudishimu.

Kuidas eristuda tiheda konkurentsiga tööturul?

Marili toob välja oma praktika põhjal kõige olulisemad aspektid, millele tähelepanu pöörata:

  • Täiusta oma CV-d ja LinkedIn profiili: Esitle oma saavutusi ja tugevusi selgelt. Kasuta konkreetseid numbreid ja näiteid, mis tõestavad sinu oskusi.
  • Omanda uusi oskusi: Uuri, millised kompetentsid on hetkel tööjõuturul nõutud, ja arenda end vastavalt. Osale koolitustel, veebikursustel või vabatahtlikes projektides.
  • Näita proaktiivsust: Intervjuul too välja ideid ja lahendusi, mis näitavad sinu pühendumust ja huvi.
  • Jäta hea mulje: Tee pärast intervjuud follow-up ja küsi tagasisidet.

Mida võiks iga värbaja või värbav juht teada kandidaadikogemuse tähtsusest?

Kollektiivi uue inimese otsimine ei ole protsess, kus ainult tööotsija peab end tõestama, see on samuti nii võimalus kui ka väljakutse ettevõttele demonstreerida väärtusi, protsesse, suhtumist. Ka kandidaat peab tunnetama, et see on kultuur ja kollektiiv, kellega ta soovib koos töötama hakata ning kuhu pikaaegselt kuuluda. Ei tasu unustada, et brändi esindamine, esmamulje ja suhtumine on äärmiselt olulised, sest ka iga kandidaat, kes ei osutunud sel korral valituks, on võimalik tulevane klient, koostööpartner või isegi kolleeg.

Marili soovitab igal ettevõttel mõelda hoolikalt läbi värbamisprotsess, muuhulgas ka see, kuidas edastatakse eitav vastus kandidaatidele, kes valituks ei osutunud. Kandidaadile tuleb pakkuda konstruktiivset tagasisidet, et nad mõistaksid, mida järgmisel korral paremini teha. Kui tagasiside andmine on midagi, mis vajab veel treenismist, soovitame kindlasti vaadata lähemalt Smartfuli selleteemalist arenguprogrammi.

Selge ja lugupidav suhtlus võib muuta negatiivse kogemuse õppimise kogemuseks ning aidata kandidaadil kasvada ja edasi liikuda. 

Mis kõige suurem väljakutse, millega tööotsijad eitava vastuse saamisel silmitsi seisavad?

Smartfuli karjääricoach Neidi Kompus toob välja, et oma praktikas näeb ka eelkõige kliente, kelle jaoks on keeruline enesekindluse ja motivatsiooni säilitamine. Tööotsimine võib olla emotsionaalselt kurnav, kuna iga eitav vastus võib jätta mulje, et sind ei väärtustata või sa ei vasta ootustele. See võib viia hirmu või lootusetuse tundeni, mis omakorda pärsib tegutsemisvõimet ja kahandab enesekindlust. Tekib nõiaring, kus negatiivsed mõtted käivitavad negatiivseid tundeid, mis takistavad edasiviivate sammude tegemist.

Kuidas toime tulla kandideerimisstressiga?

Neidi paneb südamele, et oluline on iseendaga tegelemine – lahtimõtestamine, mis on sinu tugevused ning millele saad veel keskenduda, et järgmisel kandideerimisel edukas olla.

Üks võimalus on selleks on viia läbi väike eneseanalüüs:

  • Mis läks hästi ja mille üle võin uhke olla? Keskendu esmalt positiivsele, et näha, mida sa juba teed õigesti ja mis annab sulle enesekindlust.
  • Mis oleks võinud paremini minna? Leia konkreetsed valdkonnad, mida saab täiustada, olgu see CV, motivatsioonikiri, intervjuu vastused või midagi muud.
  • Mida saan järgmisel korral teistmoodi teha? Mõtle praktilistele sammudele, mis aitavad sul järgmine kord paremini esineda.
  • Milliseid uusi tahke tööotsimise kogemus minus esile toonud? See küsimus aitab sul märgata, kuidas oled arenenud ja tuua välja omadusi või oskusi, mida varem ei ole tähele pannud.

Oluline element on toetava tugivõrgustiku olemasolu. See võib hõlmata pereliikmeid, sõpru või professionaalseid abistajaid nagu coachid, psühholoogid või terapeudid. Tugivõrgustiku liikmed on need, kes kuulavad sind raskel ajal ja julgustavad edasi liikuma. Nende toetus on hindamatu ja annab jõudu hetkedeks, mil enesekindlus kõigub.

Kes on karjääricoach ja kuidas ta saab aidata?

Coaching aitab tuvastada inimese tugevused, oskused ja karjäärieesmärgid, kujundades selge sihi ja strateegia, mis vähendab tööotsingutega kaasnevat kaootilisuse ja ülekoormatuse tunnet.

Lisaks pakub coaching emotsionaalset tuge empaatia ja oskusliku kuulamise kaudu, leevendades tööotsingutest tingitud stressi ja üksildustunnet. Coach pakub turvalist keskkonda, kus inimene saab vabalt jagada oma muresid, hirme ja pettumusi, teades, et tema tunded on täiesti loomulikud. Selline tugi aitab inimesel tunda end vähem üksi ja rohkem toetatuna.

Coachingu protsessis saab inimene praktilisi tööriistu ja meetodeid, mis aitavad tööotsinguid struktureerida ning tulla toime stressi ja enesekriitikaga, toetades nii vaimset heaolu.

Tuleb mõista, et karjääricoaching ei piirdu pelgalt töö leidmisega. See on terviklik lähenemine, mis toetab nii professionaalset kui ka emotsionaalset arengut, aidates inimesel kasvada ja areneda ka keerulistes olukordades.

 

Juba 29.01.2025 kell 10:00 räägivad Neidi ja Marili meie webinaril lähemalt, kuidas kandideerimisstressiga toime tulla. Tule kuula ja liigu 2025.aastal edasi enesekindlana.

Veel põnevat lugemist

Vaata kõiki

Broneeri aeg konsultatsiooniks!

Leiame sinu vajadustele sobiva lahenduse – küsi julgelt pakkumist!

Broneeri aeg