OLED AVATUD UUTELE VÄLJAKUTSETELE?

Viime kokku talendid ja parimad tööandjad. Mõistame, et tihti algab uute väljakutsete otsing juba enne, kui tänasele tööandjale sellest rääkida tahaks. Austame sinu privaatsust ja hoiame kogu värbamisprotsessi vältel konfidentsiaalsust. Ehk siis info sinu kandideerimisest on vaid meil ja konkreetsel kliendil, kelle uueks kolleegiks oled kandideerimas.

Tutvu kindlasti meie aktiivsete konkurssidega. Kui mõni meie klientide poolt otsitav roll tundub just sind kõnetavat ja tekitab sinus lähemat huvi, siis anna meile endast märku. Arutame ühiselt läbi!

AKTIIVSED TÖÖPAKKUMISED

AMAZON LISTING ANALYST

NORDZERO OÜ

Nordzero is looking for an AMAZON LISTING ANALYST will start increasing revenue on all marketplaces. You will manage our existing and new products on Amazon globally and make sure that the products are generating as much profit as possible. To achieve this you will need to monitor customer reviews, conversion rates, keyword rankings, profit & loss statements, competitors, etc.

Qualities that we are looking for: driven to understand and execute based on research, independency and being a contributing team member at the same time, experience in Market Research would be beneficial, ability to analyze and make conclusions with the most beneficial outcomes, experience in SEO is a benefit, fluency in English is a must and languages like German, French, or Spanish will also be beneficial.

No previous experience with the Amazon platform is required as we are offering an end-to-end training program.

Application deadline: 3. detsember 2021

peaasi_logo-1

FINANTSJUHT

Peaasjad MTÜ

Peaasjad MTÜ tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasjad MTÜ on tegelenud juba aastaid erinevate vaimse tervise teemadega eesmärgina ühendada inimesi ja parendada nende tervist.

Ootame oma meeskonda finantsjuhti, kelle kätte usaldame me kogu organisatsiooni rahavoogude planeerimise, eelarvete planeerimise ja nende täitumise jälgimise, jooksvate kulude jälgimise ning finantsaruandluse.

Lisaks on Sinu ülesanneteks ka arvete ja palgamaksete vormistamie ning majandusaasta aruannete koostamine. Tööülesanded on kirjud – alates igapäevasest raamatupidamisest kuni strateegilise finantsplaneerimiseni välja.

Omalt poolt pakume sulle: võimalust panustada vaimse tervise edendamisse Eestis, sõbralikku ja toetavat meeskonda, esialgu 0.25 koormust ning paindlikkust nii tööajas kui ka -kohas.

Kui tunned, et soovid finantsjuhina anda oma panuse vaimse tervise valdkonna arengusse, siis anna meile endast märku!

Kandideerimise tähtaeg: 28. november 2021

novot_positive_hor4x-e1540802011636-300×75

DIGITURUNDUSE SPETSIALIST

NOVOT Agentuur OÜ

NOVOT Agentuur on juba 15 aastat pakkunud klientidele täisturunduslahendusi. Olenevalt kliendi vajadustest ja võimalustest, koostame aastaeelarve, meediaplaanid ja tegevuskava, mida järgides saab koostöös ühiseid eesmärke püstitada, tulemusi analüüsida ja õnnestunud kampaaniate üle rõõmu tunda.

Ootame oma meeskonda särasilmselt digiturunduse spetsialisti, kes aitab meil nii olemasolevatele kui ka tulevastele klientidele täisturundusteenust pakkuda. Digiturunduse spetsialistina on sulle tuttavad sotsiaalmeedia kontode haldus, reklaam, SEO, Google tooted, uudiskirjad ning kampaaniad ja nende analüüsimine. Sul on varasem kogemus digiturundajana, hea kirjakeel ning oled loov ja osav tekstide kirjutaja.

Omalt poolt pakume sulle: põnevaid projekte juba esimesest päevast, tööperet, kes on valmis sind hoidma ja koolitama, häid töötingimusi ja kaasaaegset kontorit uues Väike-Järve ärimajas, nooruslikku ja siirast toetavat tiimi, kellega ka väljaspool tööd ägedaid asju teha ning konkurentsivõimelist töötasu (põhipalk ja tulemustasu).

Kandideerimise tähtaeg: 7. november 2021

wexon_logo_punainen_cmyk

SALES MANAGER

Wemundsen OÜ

Vexon is a Finnish family business founded in 1974 and part of the Wermundsen Group. The Group’s turnover in 2020 was 28 million euros and the number of employees was approximately 120.Wexon is a leader and pioneer as an expert, importer and distributor of technical components.

We are looking to our team a Sales Manager, who will be selling quality products and solutions that have been on the Estonian and Baltics market for decades to our current customers and systematically acquire new customers as part of Wexon’s growth story.

You will fit in perfectly if you: have an engineering background, have worked in B2B sales (industry and OEM accounts as a plus), have approx. 3-5 years of experience in active technical sales and have visited customers, are willing to work on field sales and are socially capable and willing to do cold sales calls, are fluent in Estonian language, Russian language skills are seen as an advantage.

It is an amazing time to join – an opportunity to help us expand!

Application deadline: 24 October 2021

mb_silberauto_logo_smartful_growth_töökuulutus

KASUTATUD SÕIDUAUTODE MÜÜGIKONSULTANT TALLINNAS

Veho Baltics OÜ

Veho on Soome pereettevõte ja piirkonna üks suurimaid autokontserne, mis tegutseb Soomes, Rootsis, Eestis ja Leedus. Ettevõte loodi ja on Soome turul Mercedes-Benz kaubamärki esindanud juba aastast 1939. Veho kasvas ja laienes veelgi 2019. aastal, kui liitusid omavahel Eesti ja Leedu äriüksused, mis on Mercedes-Benz müügi- ja teenindusorganisatsioonid.

Ootame oma meeskonda MÜÜGIKONSULTANTI, kes tegeleb kasutatud sõiduautode müügiga. 

Ootame Sind kandideerima kui Sul on aktiivse müügitöö kogemus kasutatud autode valdkonnas, mõistad müügipsühholoogiat ja -protsesse ning väärtustad esmaklassilist kliendisuhtlust. Müügikonsultandi rollis on lisaks oluline nii eesti kui ka vene keele oskus heal tasemel ning B-kategooria juhiload.

Miks liituda Veho meeskonnaga? Pakume tööd ja väljakutseid regiooni kõige kiiremini arenevas autoettevõttes ning võimalust areneda koos ettevõttega, läbides regulaarselt erialaseid koolitusi. Samuti toimekat ning toetavat meeskonda ning motiveerivat, töötulemusega seotud töötasu.

Tööaeg: täistööaeg, graafiku alusel E-R 08:00-18:00 ja L 10:00-15:00.

Kandideerimise tähtaeg: 27 September 2021

1280px-tele2_logo.svg

IT ARCHITECT

Tele2 Eesti AS

Tele2 is looking for an experienced IT Architect who will ensure that company business critical systems (Sales tool, CRM, Financial and other internal systems) architecture responds to business requirements, enables fast time to market, and ensures long term sustainability.

You are a good fit if you: 

 • have 3+ years of experience in a similar role
 • have a proven track record as a Solution Architect, System Architect, Lead developer
 • have experience with complex IT architecture and integrated solutions
 • have telecom experience (this is optional, but would be great to have)
 • have diagramming skills using word notations standards (e.g. BPMN, UML etc)
 • possess excellent client-facing and internal communication skills
 • have a strong analytical ability
 • work well under pressure and can prioritize while working with several projects simultaneously
 • are eager to learn and grow within the company
 • have very good command of English and Estonian (Russian is a bonus)

What you will love about us? Supporting membership, energetic co-workers, impactful work with room for growth, a host of benefits (motivational package) and flexible work environment.

Application deadline: 24st of October 2021

1280px-tele2_logo.svg

IT PROJECT MANAGER

Tele2 Eesti AS

Tele2 is looking for an experienced IT project manager who would be the “human-in the middle” between business and technology. You will be running multiple IT projects simultaneously – coordinate delivery of ongoing development, systems, and business analytics from delivery teams. Together with business units you will control and improve business delivery and business continuity processes. 

You are a good fit if you:

 • have 3+ years of experience in a similar role
 • have understanding about and experience with implementation of IT systems
 • have telecom experience (this is optional, but would be great to have)
 • have experience or understanding about BPMN\UML processes creation\drawing
 • have prior experience as System Analyst and/or Developer (this is nice to have, not mandatory)
 • possess excellent client-facing and internal communication skills
 • work well under pressure and can prioritize while working with several projects simultaneously

What you will love about us? Supporting membership, energetic co-workers, impactful work with room for growth, a host of benefits (motivational package) and flexible work environment.

Application deadline: 24st of October 2021

1280px-tele2_logo.svg

DEVOPS ENGINEER

Tele2 Eesti AS

Tele2 is looking for a DevOps Engineer with the mindset of a proactive detective and willingness to dive deep into our systems in order to understand how they work and what could be improved. You will be investigating and analyzing possibilities to improve production and environments. You will also oversee the PHP/Javascript development, define and review code guidelines, application logs, and source code.

You are a good fit if you:

 • have 3+ years of experience in a similar role
 • have considerable experience with SQL, Javascript, PHP and appropriate frameworks
 • have experience with API development, AMQP and microservice development patterns
 • have Full-Stack Development experience
 • have telecom experience (this is optional, but would be great to have)
 • have experience or understanding about BPMN/UML processes creation/drawing
 • have prior experience as System Analyst and/or Developer (this is nice to have, not mandatory)
 • possess good social and communication skills
 • are an analytical thinker, good in documentation and a multitasking pro
 • are eager to learn and grow within the company
 • have very good command of English and Estonian (Russian is a bonus)

What you will love about us? Supporting membership, energetic co-workers, impactful work with room for growth, a host of benefits (motivational package) and flexible work environment.

Application deadline: 24st of October 2021

Ei leidnud endale sobivat tööpakkumist, aga sooviksid meie abi uute väljakutsete otsingul?