Kuidas stressivabalt puhkusele minna?

Puhkus ei ole ainult luksus; see on oluline sinu energia taastamiseks, läbipõlemise ennetamiseks ja üldise heaolu säilitamiseks. Oma igapäevasest töökeskkonnast ja -rutiinist väljatulek aitab ergutada loovust ning puhkuse ajal võid avastada uusi teadmisi ja lähenemisviise, mida saad värskelt tööle tagasi tulles rakendada. Sellegipoolest võib mõnikord puhkusele minek tekitada ärevust. Rääkisime Smartfulis puhkamisest ja töö-eraelu tasakaalust ning selles artiklis jagavad nõuandeid Smartfuli asutaja Helen Pärli, Career Coach Neidi Kompus ning värbamispartnerid Kristi Suits ja Ilja Džalilov.

Keegi ei ole asendamatu.

Enne puhkusele minekut delegeeri ja sea meeskonnale kindlad ootused. Koosta nimekiri olulistest ülesannetest, mis sul tuleb enne puhkusele minekut ära teha. Sea omale tähtajad ning tegele kõigepealt kõige tähtsamate või ajakriitilisemate ülesannetega. Suhtle oma tiimiliikmetega – anna neile oma lahkumisest teada ning delegeeri oma ülesanded aegsasti enne puhkusele minekut. Tee kindlaks, et sinu ootused tiimiliikmetele oleks arusaadavad ja ole tegevuste planeerimisel süsteemne – tee näiteks töökaaslastele nimekirjad neist ülesannetest, mis on vaja ära teha. Nii on kindel, et miski ei jää kahe silma vahele ning saad minna puhkusele teadmisega, et oled kõik enda poolt ära korraldanud. 

Lisaks sea piir iseendale, töökaaslastele ja klientidele. Oluline on avatud arutelu tiimikaaslaste ja klientidega ning puhkamise normaliseerimine, et manageerida teiste ootusi sinu puhkuse ajal. Kuigi väikese tiimi puhul mõjutab puhkus ilmselt teisi tugevamalt, aitavad targalt seatud protsessid koormust hallata. Näiteks tegevjuhi rollis võib kindlasti tulla üksikuid kiireid asju (näiteks kliendilepingu allkirjastamine), aga kõige muu osas on võimalik delegeerida ka väikeses tiimis. Keegi pole asendamatu. Sea piir iseendale – keskendu praegusele hetkele ja proovi puhkuse ajal enda töömõtted täielikult välja lülitada. Seadista e-kirjadele automaatvastus, mis teavitab kirjutajaid su äraolekust ning lülita teavitused tööga seotud rakendustes välja.

Sinu vaimse ja füüsilise tervise hoidmiseks on oluline töö-eraelu tasakaalu säilitamine. 

Ka puhkuseväline puhkamine on tähtis. Kerge on töösse „ära kaduda” ja läbi põleda, kui sa oma tegemisi teadlikult ei jälgi. Mõtle oma tööharjumustele ja koormusele ning kõrvuta need oma meeleolu ja innukusega. Kas sul on hommikuti indu, et tööülesannetega alustada või jõudu tegeleda tööl tekkinud ootamatustega? Töö on oluline, kuid iseennast ei tohi unustada.

Tee endale nimekiri tegevustest, mis aitavad sul lõõgastuda ning planeeri vähemalt üks nendest tegevustest oma iganädalasse graafikusse. Nii on sul ülevaade oma ajakavast ja sa ei saa broneerida muid tegevusi enda heaolu ajale. Kui elu tuleb vahele ja lööb esialgse graafiku segamini, siis jää endale kindlaks ning aja tühistamise asemel planeeri oma heaolu tegevus teisele ajale. Kui su elus on stressirohkem aeg, siis tuleks tasakaaluks planeerida ka tavapärasest rohkem lõõgastavad tegevusi. 

Leia omale meeldiv hommikurutiin. Kui sul on raskusi oma heaolu tegevuse kalendrisse broneerimisega, siis võid katsetada ka hommikurutiiniga alustamist ja teha hommikul esimese asjana tegevust, mis täidab sinu tassi. Piisab kümnest minutist, et mediteerida, nautida hommikukohvi, lugeda või teha muud endale rõõmutoovat tegevust. Hommikul esimese asjana enda heaolusse panustamine saab sulle sõnumi, et sa oled oluline ja on okei ennast valida. Proovi lisada igasse nädalasse ootamist väärt tegevusi või sündmusi. Kogu elamusi, emotsiooni ja toredaid hetki – ka töö peab sind inspireerima ja põnevust pakkuma! Kui tunned, et sa pole oma praeguse töökorraldusega rahul või sinu töölaual on hetkel liiga palju, siis ole oma juhiga avatud ning anna avalda soovi oma töökorraldus üle vaadata. Abi küsimine on märk tarkusest ja vastutusest, mitte nõrkusest ja saamatusest.

Sea omale eesmärgid. Proovi aeg-ajalt (näiteks iga aasta alguses) enda jaoks peegeldada, milliseid eesmärke omale seada tahad. Võid selleks kasutada „Eluratta” tööriista, mille abil saad hinnata, kui rahul sa oled oma elu erinevate aspektidega. Seal joonistub välja, kuhu soovid rohkem energiat panustada. Kasuta seda sisendina oma kalendri planeerimisel ja prioriteetide seadmisel.

Veel põnevat lugemist

Vaata kõiki

Broneeri aeg konsultatsiooniks!

Leiame sinu vajadustele sobiva lahenduse – küsi julgelt pakkumist!

Broneeri aeg