Juhi mõtteviis – miks üks juht õnnestub, teine mitte?

Tervislik ja positiivne mõtteviis on inimese edu alus. See paneb asjad liikuma ja viib sind soovitud võimaluste ja inimesteni. Mõtteviiside erinevus on tihti üheks põhjuseks, miks lähevad inimeste vahel suusad risti, kuid seevastu on võimalik mõtteviisi alati parandada, pühendades sellele rohkem aega ja tähelepanu.

Aprillikuu artiklis keskendume me mõtteviisile – mis on mõtteviis ja kuidas see tekib, miks reageerivad kaks juhti ühes ja samas olukorras täiesti erinevalt ning kuidas enda mõtteviisi arendada ja kust alustada, et luua enda jaoks positiivne mõtteviis, mis viib tegudeni ja soovitud eluni.

1. Mis on mõtteviis? 

Mõtteviis hakkab tööle juba koheselt millegi nägemisest, kuulmisest või tundmisest. Mõtteviis on justkui filter, mille kaudu saad sa välisest keskkonnast infot ning lood sellest tulenevalt mingisuguse tähenduse. Vastavalt saadud infole otsustad sa kuidas käituda, mis toob kaasa omakorda tulemuse ja reageeringu.

Mõistusel on mitu erinevat tasandit, mis mõjutavad seda, kuidas sa erinevates olukordades käitud. Mõistus jaguneb teadvuseks ja alateadvuseks:

 • Teadvus – osa, kus toimub mõtlemine, otsustamine ja kus me loome kujutluspilte, mis on nii toetavad kui ka vastupidi. Selles asub ka meie tahe oma intellektuaalseid võimeid arendada. Teadvus tegeleb lubamise või tõrjumisega ja hindab, kas see info sobib meile või mitte. 
 • Alateadvus – võtab sisuliselt vastu kogu info. Alateadvuses asuvad meie uskumused, fikseeritud vaatepunktid ja programmeeringud. Vahel reageerime me kohe olukorrale alateadlikult näiteks kartuse või hirmu tõttu.

Meie mõtteviis on kujunenud läbi aja vastavalt saadud kogemustele, mida me oleme ümberringi kuulnud ning mida on perekond rääkinud. Sageli on alateadvusesse imbunud aja jooksul ka teiste inimeste mõtted ja arusaamad, mis meid mõjutavad.

Enesejuhtimise treeneri & koolitaja Reelika Jeferjevi sõnul on mõistlik omada neutraalset vaadet. Olles teatud olukorras, vaata asju alati kui huvitava vaatepunktina ja ära anna koheselt hinnangut. Nii me saame mõjutada, mida ja kuidas me mõtleme, mille tulemusena hoiame me ära kohese reageeringu, mis võib tekitada ainult probleeme.

2. Miks üks juht õnnestub, teine mitte?

Meie mõtteviis mõjutab väga tugevalt seda, kas me päeva lõpuks õnnestume või mitte. Õnnestumise mõtteviis koosneb tervislikust mõtteviisist ja minapildist ehk sellest, kuidas inimene ennast ja oma võimeid näeb. Selline tervislik mõtteviis on igati elu toetav. 

Milline on õnnestuva inimese mõtteviis? 

Õnnestuv inimene usub, et ta on võimeline, saab hakkama ja teab, et tal tulevad parimad võimalused ükskõik mis tingimustes. Ta usub iseendasse ja õnnestumisse.

Tervisliku mõtteviisiga inimene reageerib olukorrale positiivselt ja võimalusi otsivalt. Teine aga negatiivselt. Inimeste elude lood on nii erinevad, seega pole mõtet hukka mõista, kui keegi mõtleb negatiivselt. Sellistel juhtudel soovib enesearengu treener & koolitaja Reelika näidata pigem eeskuju, et see inimene saaks endas selle positiivse muutuse teha. Talle ei ole lihtsalt tervislikku mõtteviisi võibolla lähedaste poolt õpetatud ning kipub seetõttu mõtlema koheselt ka negatiivselt. 

Näide: autoga juhtub õnnetus ja rikud auto ära. Negatiivse mõtteviisiga inimene läheb pahaseks, kuna rahakulu on suur ja kirub inimest, kes sellega hakkama sai. Tervisliku mõtteviisiga inimene ei reageeri olukorrale negatiivselt ega keskendu sellele, mis on puudu või valesti, vaid näeb olukorras võimalusi. Positiivse mõtteviisiga inimene on kasvanud keskkonnas, mis on toetanud tema sellist mõtlemist. 

5 nippi õnnestuva mõtteviisi saavutamiseks: 
 • Arenda endas arengule suunatud mõtteviisi – nii suudad sa väljakutsuvates olukordades kasvada ja õppida. Need, kes usuvad, et on võimelised kasvama, saavutavad suurema tõenäosusega edu. 
 • Arenda oma emotsionaalset intelligentsust – kontrolli ja pööra tähelepanu oma emotsioonidele ning õpi teisi kuulama ja ka nende kehakeelt. 
 • Ole muutuste suhtes kohanemisvõimeline – kui plaanid muutuvad, siis otsi võimalusi toimetulekuks, mitte ära võta seda kui takistusena. 
 • Arenda vaimset tugevust – usu endasse, jäta ära negatiivne enesehinnang ja võta ebaõnnestumisi kui õppimisvõimalusi. 
 • Sea lühiajaliste eesmärkide asemel pikaajalisem visioon – sa ei jõua sihtkohta, kui sa ei tea, kuhu lähed. Enne lühiajaliste eesmärkide seadmist pane paika suurem visioon, mille suunas sa liigud. 

Õnnestumiseks tuleb olla kannatlik, järjepidev ja positiivse mõtteviisiga ning mitte lüüa käega, kui ei jõuta koheselt õnnestumiseni. Tervisliku mõtteviisi saavutamiseks tuleb tegeleda teadlikult mõtteviisi arendamisega, et jääda igas olukorras rahulikuks. 

3. Miks reageerivad juhid ühes ja samas olukordades täiesti erinevalt?

Mõtteviiside erinevus on peamine põhjus, miks reageerivad inimesed erinevalt. Teine põhjus on seotud inimese vasaku ajupoolkeraga, mis on seotud emotsioonidega ja tekitab inimestes vajaduse reageerimiseks.

Enne kui me jõuame olukorda analüüsida, käivitub meie vasak ajupoolkera ehk emotsioonide keskkond ja me reageerime koheselt. Positiivse vaatega inimene ei tunne ohtu kui keegi talle midagi ütleb, vaid püüab selle asemel kuulata ja aru saada, kuidas siit edasi minna. Negatiivse mõtteviisiga inimene võib tunda sellises olukorras ohtu ja reageerida. 

Inimesed reageerivad ühes ja samas olukorras täiesti erinevalt, kuna meie kogemused ja mõtteviisid on teistsugused. Tavaliselt minnakse kohe reaktsiooni kui automaatne mõtteviis on programmeeritud pigem negatiivsusele. Nad pole tegelenud kunagi oma mõtteviisi jälgimisega ja emotsioonidega, näevad tihti igas situatsioonis ja inimeses ohtu ning tunnevad, et peavad ennast kaitsma. Nad näevad olukordades alati pigem halvemat mitte paremat stsenaariumit. 

Kuidas oma emotsioone kontrollida, et mitte kohe reageerida: 
 • Mõista oma emotsioone – mõtle, mida sa tunned ja mis seda põhjustas. Sa ei saa kontrollida oma tundeid, aga sa võid valida, kuidas sellele reageerida. 
 • Loe 10-ni ja mõtle enne kui ütled – aitab ära hoida probleemseid olukordi, kus reageeritakse koheselt. Selle ajaga jõuad hinnata olukorda ja valida, kuidas reageerida.
 • Arenda emotsionaalset vastupidavust – nii tuled stressirohketes olukordades paremini toime. Leia endale tegevusi, mis toetavad keha ja vaimu, ümbritse ennast positiivsete inimestega, väldi negatiivset enesehinnangut ja pea meeles, et väljakutsed on loomulik osa edu saavutamiseks. 

Kui näed asju alati pigem negatiivsena, siis too ennast tagasi kohta, kus on tegelikult kindel ja rahulik, arenda ennast mõtlema positiivsemalt ning hoidu kõige hullemate stsenaariumite ette kujutamisest. Alateadvus tekitab meis mõtteid, mis pole alati 100% tõde.

4. Kuidas enda mõtteviisi arendada. Kust alustada?

Enda mõtteviisi on võimalik arendada, luues enda jaoks palju positiivsema pildi kui oled näinud varem asju ainult negatiivsena. 

Mida teha mõtteviisi arendamiseks: 
 • Pilt – kui tahad jõuda tippu ja õnnestuda, siis tuleks kujutada endast pilt, millisena sa ennast näha tahad. See tunne on nagu magnet, mis hakkab tõmbama soovitud tulemust. 
 • Muutus – nii inimesed kui ka muu meie ümber on pidevas muutuses, isegi kui me seda tähele ei pane. Mida avatum sa muutustele oled, seda lihtsamaks ja kergemaks elu läheb.
 • Raske – kui mõtled, et kõik on raske, siis sa lood selllega iseendale ohu programmeeringut. Negatiivset mõtted ei vii sind oma unistustele ja soovidele lähemale. Selle asemel mõtle, mida sa oma ellu soovid ja liigu selle suunas.  
 • Oht see on negatiivse mõtteviisi olemise vorm. See on meisse kinnistunud juba ürgaegadest saati, kus pidime olema ellujäämise jaoks ettevaatlikumad. Täna igapäevaselt muretsedes ja kartes mõtle, kas on ikka põhjust muretsemiseks? Vaata ennast kui sõpra ja anna endale nõu, nii sa ei lähe reageeringusse ega kaitsesse.
 • Negatiivsed mõtted – nende vältimiseks programmeeri positiivseid mõtteid. Kui on tohutus hulgas negatiivseid mõtteid, siis ürita neid alguses vähendada, saa need kontrolli alla ja leia asemele paremad tundeid. Tee tööd oma negatiivsete mõtetega – need ei ole tõed, vaid mõtted. 
 • Stabiilsus – kui sul tekib elus soov või unistus midagi saada, siis jää sellele kindlaks, et see on võimalik, isegi kui see ei pruugi koheselt õnnestuda. Tihti soovitakse uut kodu ja kui see kohe ei õnnestu raha või muu tõttu, siis hakatakse loobuma. Selle asemel vabasta negatiivsed mõtted selle ümber ja loo positiivne visioon ja mõtle, et kõik on võimalik ja liigu selle suunas. Kui ühel on võimalik, siis saavad teised ka.

Õnnestuva inimese mõtteviis on paljudele kaasa antud juba vanemate suhtumisest ja ka ümbritsevatest inimestest. Kui aga sellist mõtteviisi lähedastelt saadud pole, siis tuleb selle kallal ise tööd teha. Negatiivsete mõttemustrite muutmine võib võtta aega, kuid see on igati kasulik selleks, et sa näeksid elu positiivsena. Selle tulemusena jõuavad sinuni uued võimalused ja inimesed ning sul on kergem saavutada edu erinevates eluvaldkondades. 

Kas oled valmis saavutama juhina tipptulemusi või soovid saada rohkem teadmisi, kuidas keerulistes olukordades toime tulla? Koolitaja Reelika Jeferjevi koolitused on just selleks mõeldud! Võta meiega julgelt ühendust ja leiame koolituse vastavalt teie soovidele!

Veel põnevat lugemist

Vaata kõiki

Broneeri aeg konsultatsiooniks!

Leiame sinu vajadustele sobiva lahenduse – küsi julgelt pakkumist!

Broneeri aeg