Miks ja kuidas tööl üksteist rohkem tunnustada?

Tänapäeva kiire tempoga tööelus on töötajate tunnustamine muutunud enamaks kui lihtsalt viisakus – see on töötajate heaolu ja edu üks olulisemaid faktoreid. 

Millist kasu võib tuua hästi välja töötatud tunnustamise kultuur?

Töötajatevaheliste suhete tugevnemine: töötajate omavaheline tunnustuse ning tänulikkuse jagamine võib tihti olla tugevate töösuhete nurgakivi. Kui tiimiliikmed tunnevad end teiste poolt väärtustatuna ning hinnatuna, on tõenäoliselt ka omavaheline koostöö sujuvam ja harmoonilisem.

Tõus meeleolus ja motivatsioonis: üksteise tunnustamine võib töötajate meeleolu ja motivatsiooni märkimisväärselt tõsta. Mõnikord piisab üksteise päeva paremaks tegemiseks ja motivatsiooni tõstmiseks vaid lihtsast „aitäh”-’ist või paarist kiidusõnast.

Parem tervis: uuringud on näidanud, et tunnustamise kaudu tänulikkuse praktiseerimine võib vaimsele heaolule positiivset mõju avaldada. Näiteks võib tunnustuse väljendamine vähendada stressi. 

5 praktilist viisi, kuidas töökohta rohkem tänulikkust ja tunnustust tuua.

Järjepidev tunnustamine: üks tunnustamiskultuuri olulisemaid faktoreid on järjepidevus. Ainult aasta lõpus parimate premeerimine ei ole tihti piisav, et töötaja end hinnatuna tunneks. Üksteise tunnustamine võiks olla iganädalane või igakuine praktika. Näiteks kord kuus tiimi koosolekutel võtta 5 minutit üksteise tunnustamiseks ning heade sõnade jagamiseks.

Järjepidevat tunnustamist kasutame ka Smartfulis, kus kord kahe nädala jooksul toimuvatel tiimipäevadel võtame 10 minutit, et üksteist tänada ning tunnustada. Meie kogemus on näidanud, et iga korraga on tunnustust lihtsam väljendada. Kui esimesed korrad võis tunduda veider oma kiidusõnu teistele jagada, on nüüd tunnustamise ring juba meeldiv ning oodatud osa tiimipäevast, mis toob alati positiivseid emotsioone ning motivatsiooni.

Lead by example: juhid peaksid olema eeskujuks tunnustamisel. Kui juhid avaldavad avalikult oma tunnustust, julgustab see ka teisi sama tegema ning loob positiivse keskkonna, kus töötajad tunnevad end väljendades mugavalt. 

Tunnustamine igapäevase hea töö eest: tunnustamine peaks olema eelkõige heade töötulemuste, mitte lisaülesannete täitmise või ületundide eest. Üritage üksteist tunnustada igapäevase väärtusliku töö ning panuse eest.

Leidke võimalusi verbaalseks tunnustamiseks: verbaalset tunnustust on sageli inimestel lihtsam jagada kui kirjalikku kiitust. Lisaks tunnustamisele aja leidmiseks koosolekutel, julgustage igapäevast avatud suhtlust, kus kõik meeskonnaliikmed, olenemata nende rollist, tunnevad end mugavalt andma tagasisidet.

Tänulikkuse sein või purk: kui verbaalne tunnustamine ei tundu olevat parim variant, võib katsetada näiteks ka tänuseina või tänupurgi kasutamist. Tänuseinale või purki saavad kõik tiimiliikmed oma tänusõnad anonüümselt jätta, mis võib julgustada üksteise tunnustamist. Siinkohal võib ka meeles pidada, et alati ei pea töökohas üksteist tunnustama vaid tööalaste saavutuste pärast, vaid näiteks ka inimese positiivse suhtumise või meeldivale koostöö pärast. Tänapäeval on ka mitmeid virtuaalseid variante, mis sobivad hästi peamiselt remote firmadele näiteks Kudoboard tänulikkuse seina loomiseks.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tunnustamiskultuuri positiivset mõju töökohal ei tasu alahinnata. Kui töötajad tunnevad, et neid väärtustatakse, nende panust hinnatakse ja nende häält kuuldakse, on tihti tulemuseks motiveeritud ja edukas meeskond. 

 

Veel põnevat lugemist

Vaata kõiki

Broneeri aeg konsultatsiooniks!

Leiame sinu vajadustele sobiva lahenduse – küsi julgelt pakkumist!

Broneeri aeg